Závisť dusí túto krajinu

Publikované dňa 15.08.2016

Na Slovensku závidí takmer každý každému. Premiérovi plat, podnikateľovi bohatstvo, úspešnému úspech, susedovi nový dom alebo auto. Tvárime sa ako holubičí národ a nevážime si to, v čom sme dobrí. Tlieskame, keď zo štátnych financií sa podporí zahraničná investícia, ale protestujeme, keď domáci podnikateľ prevezme do správy za jedno euro chátrajúcu obecnú nehnuteľnosť. Nikto už neberie do úvahy, že ju chce zveľadiť a dlhodobo prevádzkovať. Tiež podporujeme privatizáciu zahraničnými firmami, ktoré sú vo svojich domovských krajinách štátnymi a nedokážeme podporiť domácich podnikateľov aspoň znížením daní, odvodov alebo zrušením nezmyselnej Tarify za prevádzkovanie systému, ktorá je súčasťou celkovej ceny elektrickej energie a znižuje konkurencieschopnosť našich podnikateľov.

Spoločnosť, ekonomika a tiež rozvoj miest a krajiny stagnuje na neprajnosti, neuznaní a závisti. V mestách a obciach sa ľudia naťahujú na detailoch a zároveň im nenávratne unikajú príležitosti ako ich rozvíjať.

Každá krajina si chráni svoje domáce podnikateľské prostredie a špecifiká. Slovenský podnikateľ neodíde odtiaľ po skončení daňových prázdnin alebo v momente, keď sa zmenia geopolitické pomery. Celé roky tu mrmleme niečo o podpore domácich podnikateľov a presadzovaní slovenských výrobkov v obchodných reťazcoch a výsledok je minimálny. Mali by sme si brať príklad od tých, ktorý vedia ako sa to robí a začať konať. Francúzsko ako najväčší producent poľnohospodárskych produktov má za prioritu ochranu svojich farmárov. Obyvateľ francúzskej dedinky si nekúpi mlieko a mliečne výrobky zo supermarketu, keď v jeho obci je producent mlieka.

Neuznávame autority, ale hľadáme si náhrady. Pohľad ľudí sa presunul od tých, čo tvoria hodnoty a majú zodpovednosť na tých, čo zabávajú davy. Zábavný priemysel sa stal centrom života spoločnosti. Žijeme v dobe, keď športovci a ľudia zo sveta show biznisu, teda tí, čo zabávajú, sú považovaní za autority a zarábajú podstatne viac, ako ich sponzori, ktorí tie financie musia vyprodukovať. Premiér, ktorý riadi krajinu a má zodpovednosť si nadpriemerný plat nezaslúži, ale priemerný zabávač, ktorý za jedno vystúpenie zarobí rovnakú sumu áno. V našej civilizácii obrovský dopyt po zábave ženie odmeny pre zabávačov do neskutočných výšok. Logicky sa novodobé autority stávajú vzormi pre mladú generáciu a jedinou motiváciou sa stáva byť slávny a zarábať hviezdne peniaze. Tu a teraz. Mám dojem, že naša civilizácia sa prioritne zapodieva už iba zábavou a nevníma realitu. Len aby sme neskončili ako všetky podobne zamerané civilizácie pred nami…

To všetko výrazne ovplyvňuje naše národné povedomie, mentalitu národa a priority krajiny. Žiaľ nie pozitívne.

 

Ondrej Matej
predseda správnej rady neštátneho Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo

 

Komentár publikovaný v Hospodárskych novinách 15.8.2016
http://komentare.hnonline.sk/komentare/810408-zavist-dusi-tuto-krajinu

Odporúčané články

Prešov nebude mať cestu včas

Firma, ktorá je za stavbu zodpovedná, hlási finančné ťažkosti. V hre sú aj eurofondy.

IDH v médiach  •  07.10.2015

Eurofondy na dopravu nevyužívame efektívne, chýbajú inteligentné projekty

Bratislava, 10. decembra 2019 – Finančné prostriedky z európskych fondov už dávno nie sú určené iba na výstavbu ciest či železníc. Inte...

Tlačové správy  •  10.12.2019

Riečny biznis s rudou u nás rekordne rástol

Po riekach sa dá pritom prepraviť viac nákladu za nižšiu cenu.

IDH v médiach  •  28.03.2018