Holjenčík zdražením energií nezvládol stranícku úlohu

Publikované dňa 19.01.2017

Tlačová správa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo:

Za súčasný stav zvyšovania cien energií nie je zodpovedný Regulačný úrad (ÚRSO), ale Úrad vlády SR

 

Energie na Slovensku na prelome rokov lacneli tak, že v konečnom dôsledku nezlacneli. Upozorňovali sme na to už pred niekoľkými týždňami (naposledy komentárom v Hospodárskych novinách 9.1.2017) a v stredu si to (konečne) všimla aj vláda.

Zjednodušene povedané, premiér Robert Fico si zavolal na koberček šéfa regulačného úradu (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka a nové tarify za distribúciu plynu, či tarify za elektrinu na strednom Slovensku majú byť minulosťou. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že predseda vlády zasiahol tvrdou päsťou a všetko už bude v poriadku. No nie je.

Tu totiž nejde o to, že regulačný úrad sa raz „sekol“, potom vzal svoje rozhodnutie späť, vec je vyriešená a všetci budú spokojní. Veď ceny nestúpnu, premiér sa zachoval ako chlap a na svoje si príde aj opozícia, keď bude žiadať Holjenčíkovu hlavu. Hlavný problém tu totižto zostáva: ceny energií sú na Slovensku spolitizované a súčasný spôsob regulácie tomu iba nahráva. Inak by sa nemohlo stať, že cenníky sa zmenia po rokovaní na Úrade vlády, keď premiér vyhlási, že na zdražovanie nebol „z politického hľadiska dôvod“.

Niečo takéto doslova vylučuje aj samotný Zákon o regulácii v sieťových odvetviach. V ňom sa doslovne píše: Predseda úradu pri výkone svojej pôsobnosti koná nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb.

Teda aj nezávisle od pokynov vlády a želaní pána premiéra, nech sú akékoľvek. Ten istý zákon zároveň uvádza, že ak predseda úradu konal v rozpore s vyššie uvedeným ustanovením, prezident Slovenskej republiky ho má odvolať. Takže výzva opozície Ficovi, aby Holjenčíka odvolal, je v tomto smere mimo.

Navyše, bolo by naivné si myslieť, že Holjenčík je v tomto celom príbehu jediným vinníkom. Jeho úrad totiž vždy poslušne vykonával to, čo na úrade vlády chceli. A to tak, aby sa predseda vlády mohol na bilbordoch chváliť stabilnými cenami energií a pred voľbami rozdávať ľuďom plynové vratky.

Aj teraz boli indície o vývoji cien elektriny a plynu známe ešte skôr, než regulačný úrad o nich rozhodol. Šepkalo sa, že Holjenčík dostal za úlohu zabezpečiť, aby energie v dobe, kedy ich cena na burze klesla, nezlacneli až príliš. Neskôr by totiž museli ísť hore a to by sa vládnemu Smeru nehodilo. Holienčík úlohu splnil, no podcenil fakt, že niečo ako priemerný odberateľ energií v realite vlastne neexistuje. Energie tak v priemere o niečo zlacneli, no mnohí odberatelia si mali v konečnom dôsledku priplatiť. A práve tento aspekt plnenia straníckej úlohy Jozef Holjenčík nezvládol.

Ak však niekto chce riešiť to, že ceny energií sú na Slovensku pokrivené, iba samotným odvolaním Holjenčíka tento stav nevyrieši. To by musel zároveň odvolať aj premiéra.

 

Ing. Ondrej Matej
predseda správnej rady IDH

 

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, n.o.
Galvániho 7/D
Bratislava
821 04
Slovenská republika

tel.: 0903603285
e- mail: office@idah.sk
web: http://www.idah.sk/

 

Odporúčané články

Bratislavský obchvat stojí. Stále je okolo neho množstvo problémov

Na stavbe zatiaľ prebiehajú len prípravné práce. Stavební podnikatelia stále rokujú s hlavným dodávateľom.

IDH v médiach  •  20.11.2017

Do sociálnych zliav vo verejnej osobnej doprave by mal zasiahnuť štát, tvrdí IDH

Zjednotenie sociálnych zliav a skupín by podľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo malo byť úlohou ministerstva práce, sociálnych vecí a r...

IDH v médiach  •  28.01.2019

Daňoví poplatníci majú právo vedieť, koľko nás stáli vlaky zadarmo

Tlačová správa IDH k téme Daňoví poplatníci majú právo vedieť, koľko nás stáli vlaky zadarmo:   Ako informovalo Ministerstvo d...

Tlačové správy  •  25.07.2016