Aktívnym berie a lenivým dáva

Publikované dňa 13.10.2016

Premiér Fico v priamom prenose na tlačovej besede prezentoval svoju spokojnosť s aktuálnym ekonomickým vývojom Slovenska a ukázal na zdroj, odkiaľ plánuje čerpať financie pre výdavky štátu. Jeho spokojnosť už nevypovedá nič o tom, čo bude so slovenskou ekonomikou po roku 2020, keď skončia eurofondy a keď štát bude odkázaný „len“ na príjmy štátneho rozpočtu. Nejasná predstava o rozpočtovej budúcnosti Slovenska za horizontom roku 2020 je najväčšia kauza tretej Ficovej vlády.

Vraj peniaze treba hľadať tam, kde sú. Čo na tom, že obeťami jeho jánošíkovského ekonomického myslenia sa čím ďalej, tým viac stávajú aktívni občania Slovenska. Svojím správaním totiž vláda vysiela signál v spoločnosti určený predovšetkým aktívnym ľuďom. Keď budete aktívni, vláda vám vezme každé navyše zarobené euro.

STOP, STOP, STOP… Premiér by mal prestať hľadať financie u tých, čo sú aktívni, vytvárajú hodnoty a platia dane, ale mal by hľadať zdroje u lenivých. Totiž veľmi rýchlo sa môže stať vláde, že neustálym siahaním na financie aktívnych, sa jedného dňa títo zmenia na pasívnych. Čo potom bude robiť premiér Fico? Alebo sa riadi porekadlom „Po nás potopa“?

A čo tak pozrieť sa na výdavky štátneho rozpočtu? Je na mieste, aby štát konečne urobil analýzu verejnej správy podľa Hodnoty za peniaze. Nech sa ukáže skutočný stav, kde sú rezervy vo výdavkoch štátneho rozpočtu, na ktoré sa dá siahnuť. Na Slovensku máme totiž neskutočne dlhý zoznam verejných inštitúcií, medzi ktoré patrí 13 vládnych ministerstiev a úrad premiéra, 72 okresných úradov, 8 vyšších územných celkov, 2891 obecných úradov a množstvo rôzne zameraných štátnych úradov a štátnych firiem. Aby v malej krajine to nebolo jednoduché, tak poniektoré štátne inštitúcie fungujú na štyroch stupňoch riadenia.

Analýzou Hodnota za peniaze by sa ukázalo, či malá krajina ako je Slovensko skutočne potrebuje také množstvo úradov. Ale hlavne by sa konečne ukázalo, či tí, ktorí sú aktívni, vytvárajú hodnoty a platia dane dostávajú od štátu primeranú hodnotu za zdanené peniaze. Pretože z ich peňazí je financovaný celý verejný kolos. Práve títo si zaslúžia od štátu okrem kvalitných služieb, aj hospodárne vynakladanie verejných financií a čo najviac priestoru pre svoju aktivitu.

 

Ondrej Matej
predseda správnej rady neštátneho Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo

 

Komentár publikovaný v Hospodárskych novinách 13.10.2016
http://komentare.hnonline.sk/komentare/841678-aktivnym-berie-a-lenivym-dava

Odporúčané články

Generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy končí, nahradí ho Juraj Tkáč

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Martin Erdössy ukončil pôsobenie vo svojej funkcii.

IDH v médiach  •  26.11.2018

Érsek odporuje Bruselu, nesúhlasí s mýtom pre osobné autá

Európska komisia v máji navrhla nové pravidlá pre cestnú dopravu. Jej súčasťou sú viaceré zmeny.

IDH v médiach  •  04.10.2017

Riečny biznis s rudou u nás rekordne rástol

Po riekach sa dá pritom prepraviť viac nákladu za nižšiu cenu.

IDH v médiach  •  28.03.2018