Bratislava, 10. decembra 2019 – Finančné prostriedky z európskych fondov už dávno nie sú určené iba na výstavbu ciest či železníc. Inteligentné projekty v doprave zatiaľ na Slovensku chýbajú a nezmenilo sa to ani v uplynulom roku, bilancuje Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH).
Inteligentné systémy dokážu napríklad predpovedať, v ktorých miestach vzniknú dopravné zápchy a zároveň dokážu navrhovať riešenia k ich predchádzaniu. Ak chceme zvyšovať bezpečnosť na cestách, moderné technológie dokážu napríklad odhaliť vodičov, ktorí popri šoférovaní SMS-kujú či telefonujú. Využitie inteligentných systémov bude nevyhnutnosťou aj pri nástupe autonómnych vozidiel bez vodiča, či inteligentných asistenčných a proti-kolíznych systémov.
„V rámci najnovších dopravných trendov sa veľa hovorí napríklad aj o lietajúcich dronoch, ktoré by nahradili doručovanie zásielok. Rovnako vidno digitalizáciu na letiskách – v budúcnosti možno aj u nás tradičné preukazovanie sa dokladmi nahradí skenovanie tváre,“ uvádza Rastislav Cenký, riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.
Podľa IDH by sa Slovensko malo inšpirovať trendami a do budúcna sa zamerať viac práve na inteligentné, telematické dopravné systémy, a to aj pri projektoch spolufinancovaných z prostriedkov EÚ. Slovensku sa dlhodobo nedarí čerpať eurofondy na efektívnej úrovni, čo negatívne vplýva na rozvoj dopravného odvetvia. V roku 2019 sa situáciu podľa Cenkého nepodarilo zmeniť, pričom naďalej chýbajú aj jasné priority, kam sa chceme v oblasti inteligentnej mobility ako krajina posunúť v dlhodobom horizonte.
Digitalizácia a 5G ako cieľ eurokomisie
Intenzívna digitalizácia patrí pritom aj k cieľom novej Európskej komisie, ktorá bude pôsobiť v úrade v období rokov 2019 až 2024.
„Nemôžeme si dovoliť zaostávať v oblasti digitálneho hospodárstva. Jednou z najbližších výziev budú nové mobilné 5G siete, pri ktorých by sa mali venovať tomu, ako čo najviac transparentne a bezpečne pristúpiť k ich spusteniu,“ vysvetľuje Rastislav Cenký z IDH.
Podľa Cenkého bude nová generácia mobilných sietí unikátna v tom, ako prinesie inovácie nielen v telekomunikáciách, ale pridružene aj do mnohých ekonomických odvetví vrátane sektora dopravy. Podľa odhadov, na ktoré poukázala analýza IDTechEx, by 5G siete mohli vytvoriť trh v celkovej hodnote až okolo 700 miliárd amerických dolárov a preto bude nevyhnutnosťou sústrediť sa na ich bezpečnosť a spoľahlivosť vrátane certifikácií a štandardizácií, a to na celoeurópskej úrovni.
Ing. Rastislav Cenký
riaditeľ inštitútu
Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, n.o.
Čajakova 18
811 05 Bratislava
Slovenská republika
e-mail: rastislav.cenky@idah.sk
mobil: +421 911 346 463
e- mail: office@idah.sk
web: http://www.idah.sk/
Pár týždňov pred voľbami štát opäť pomohol firme Váhostav, za ktorou stojí údajný mecenáš Smeru Juraj Široký. Prostredníctvom banky,...
IDH v médiach • 24.02.2016Súkromný dopravca RegioJet už v minulosti podľa riaditeľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Rastislava Cenkého ukázal, že vie, ako sa ro...
IDH v médiach • 05.01.2017BRATISLAVA. Poškodzuje dobrú povesť Carga. To je dôvod, pre ktorý štátny nákladný železničný prepravca zažaloval na prešovskom okresnom ...
IDH v médiach • 09.05.2014