Môže agresívne správanie RegioJetu poškodiť dopravný trh?

Publikované dňa 15.12.2015

Tlačová správa

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, n.o. (IDH) na dnešnej tlačovej konferencii upozornil, že nátlakové praktiky súkromného dopravcu RegioJet nie sú pre dopravný trh prospešné a poukázal na možné problémy a riziká.

Česká spoločnosť RegioJet pred viac ako dvoma týždňami ohlásila odchod z trhu z linky Bratislava – Košice, ak minister dopravy v priebehu niekoľkých dní nevyrieši prevádzku stratových IC vlakov ZSSK. Takúto nátlakovú praktiku nevyskúšal český RegioJet na Slovensku po prvýkrát, pričom po tom, ako im prvá nátlaková akcia v autobusovej doprave na županov nevyšla, tentokrát sa ju pokúsili vystupňovať a smerovať priamo na ministra dopravy.

Otázkou je, či bolo ustúpenie zo strany ministerstva a štátneho dopravcu správne. „Nie je podľa nás akceptovateľné, aby minister dopravy ustúpil na základe tlaku a vydierania. To čo je na celej veci tiež podozrivé, je skutočnosť, že štátna ZSSK ustúpila až po tom, ako RegioJet ohlásil odchod z trate Bratislava – Košice, čím by sa štátnej ZSSK optimalizovali podmienky na podnikanie,“ zdôrazňuje predseda správnej rady IDH Ondrej Matej.

 

Neférový nátlak

„Nátlakové praktiky zo strany českej spoločnosti nám pripadajú neférové a na Slovenský dopravný trh zavádzajú správanie, ktoré by nemalo byť akceptované. Nie je vylúčené, že to, čo RegioJet vytýka štátu v prípade ZSSK, sám praktizuje,“ popisuje riaditeľ inštitútu IDH Rastislav Cenký.

„ZSSK vytýkal možné krížové financovanie IC vlakov. RegioJet ale získal za nie celkom transparentných podmienok a bez verejnej súťaže lukratívnu trať Bratislava – Dunajská Streda, kde sa českému prepravcovi darí,“ dopĺňa Cenký.

Podnikanie RegioJetu prekvitá najmä na dotovaných tratiach. Je možné, že zo ziskov z dotovaných tratí financuje odstránenie konkurencie vo vlakovej a autobusovej doprave?

Český súkromný dopravca štátnemu ZSSK tiež vytýkal nízke ceny. Finančný model prevádzky autobusovej a vlakovej dopravy českého súkromného dopravcu je v niektorých prípadoch založený na dlhodobých cenách pod preukázateľné náklady. RegioJet priznal, že na trati Bratislava – Košice vyprodukoval stratu viac ako 3 milióny eur.

 

Z akých peňazí rozširujú aktivity?

Aj napriek verejne deklarovaným stratám, spoločnosť masívne rozširuje svoje aktivity na trhu. Je otázne, aké sú jej pohnútky a z čoho sú tieto aktivity financované?

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja si musí uvedomiť, že nie je možné, aby sa nechalo vydierať a by malo zasiahnuť už pri náznakoch nekorektných trhových praktík v doprave. Malo by preskúmať a pravidelne skúmať možné krížové financovanie, cenotvorbu súkromných dopravcov a možné nekalé praktiky, ako odstraňovania konkurencie z dotácie od štátu.

Na Slovensku sa dopravný trh stále kreuje a preto by sme mali pozorne sledovať aktivity dopravcov, ich komunikačnú, marketingovú a obchodnú politiku a nedovoliť, aby sa dopravný trh deformoval.

Ak chceme, aby dopravný trh bo na Slovensku Liberalizovaný, štát by mal vytvoriť jasné pravidlá, podmienky a legislatívne rámce pre verejnú osobnú dopravu, napríklad cestou zákona o verejnej osobnej doprave, aby podnikanie v doprave bolo dlhodobo stabilné a v prospech cestujúcich. Potom to začne byť zaujímavé nielen pre dopravcov, ale aj pre cestujúcich.

 

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, n.o.
Galvániho 7/D
Bratislava
821 04
Slovenská republika

e- mail: office@idah.sk
web: http://www.idh.sk/

Odporúčané články

Nultý obchvat je pre Bratislavu nevyhnutný, ale dopravnú situáciu úplne nevyrieši

Hlavné mesto by mali motoristi obchádať po diaľnici, ktorej cena sa môže vyšplhať cez tri miliardy eur. Kritici sa obávajú, že bude príli...

IDH v médiach  •  20.11.2015

Jozef Holjenčík sa stal pánom slovenskej energetiky vďaka „vhodne“ prepísanému zákonu

Tlačová správa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo: Jozef Holjenčík sa stal pánom slovenskej energetiky vďaka „vhodne“ prepísaném...

Tlačové správy  •  30.01.2017

CEEC: ŽELEZNIČNÁ DOPRAVA AKO PILIER UDRŽATEĽNEJ DOPRAVY

Pondelok 22.11.2021, 16:10 - 17:25 5. panel #CEEC: ŽELEZNIČNÁ DOPRAVA AKO PILIER UDRŽATEĽNEJ DOPRAVY /Moderátor/ Ondrej MATEJ, riadi...

IDH v médiach  •  22.11.2021