Štát by mal prioritne riešiť pozemky pod diaľnicami, rýchlostnými cestami a cestami I. triedy v predbežnom užívaní

Publikované dňa 11.05.2017

Bratislava, 11. mája 2017 – Majetkovo nevysporiadané pozemky pod diaľnicami, rýchlostnými cestami a cestami I. triedy v predbežnom užívaní sú časovanou bombou pre štátny rozpočet. Štát by mal čo najskôr stanoviť proces, časový harmonogram a predovšetkým konečný termín majetkového vysporiadania pozemkov pod existujúcou cestnou infraštruktúrou. Tiež by mal stanoviť konečný termín využívania cestných komunikácií v predbežnom užívaní, aby mohli byť skolaudované.

Slovensko má neúmerne veľký objem diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy v predbežnom užívaní. V roku 2020 skončí výnimka pre ich predbežné užívanie a nikto nevie, čo bude potom. Buď budeme musieť vlastníkom pozemkov platiť nájom alebo vyrovnaný štátny rozpočet skolabuje. Odhadujeme, že na úplné odškodnenie zabratých pozemkov pod diaľnicami, rýchlostnými cestami a cestami I. triedy v predbežnom užívaní potrebuje štát cca 3,5 miliardy EUR.

Riešením by bola zámena pozemkov od štátu pre týchto vlastníkov. Proces majetkoprávneho vysporiadania pozemkov pod existujúcimi cestnými komunikáciami by mal mať tri alternatívy. Vlastník pozemku by mal dostať od štátu ponuku na odkúpenie, prípadne nájom pozemku. V prípade odmietnutia by došlo k zámene pozemkov od štátu.

Pri neriešenom probléme s predbežným užívaním diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy štát používa dvojitý meter. Štát vyžaduje od občanov, aby užívali stavbu, ktorá je skolaudovaná. Užívanie stavby bez právoplatného kolaudačného rozhodnutia sa podľa stavebného zákona klasifikuje ako priestupok proti stavebnému poriadku a užívateľovi neskolaudovanej stavby hrozí za takýto priestupok pokuta. Štát pri predbežnom užívaní diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy, ktoré ešte neboli skolaudované koná presne opačne, ako to vyžaduje od občanov.

Špekulácie pri výkupoch pozemkov mal štát riešiť v riadnom legislatívnom procese, hneď po tom, ako Ústavný súd označil pôvodnú novelu za protiústavnú. Tak by sa vyhol šibeničnému termínu, keď už je ohrozený termín začiatku výstavby obchvatu Bratislavy. Štát by sa nemal zapodievať len schvaľovaním legislatívnych úprav, ktoré budú riešiť špekulácie pri predajoch pozemkov pri príprave výstavby cestnej infraštruktúry. Mal by predovšetkým venovať svoju pozornosť na prípravu legislatívy, ktorá bude upravovať systematické majetkové vysporiadanie pozemkov pod diaľnicami, rýchlostnými cestami a cestami I. triedy v predbežnom užívaní a pri projektoch, ktoré štát plánuje stavať v budúcnosti.

 

Ing. Ondrej Matej
predseda správnej rady IDH

 

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, n.o.
Galvániho 7/D
Bratislava
821 04
Slovenská republika

tel.: 0903603285
e- mail: office@idah.sk
web: http://www.idah.sk/

Odporúčané články

Veľké zdražovanie na Slovensku: Za toto všetko si priplatíme!

Slováci opäť vytiahnu viac z peňaženiek. Zdražieť majú okrem potravín aj energie. Podľa odhadov odborníkov si priplatíme aj desiatky eur!

IDH v médiach  •  22.10.2018

Konečné riešenie Triblaviny? Inštitút pre dopravu ho považuje za diletantské

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH) má výhrady ku konečnému variantu výstavby križovatky Triblavina na diaľnici D1 pri Bratislave s tr...

IDH v médiach  •  02.07.2016

Stavební giganti sa boja, že zarobia menej. Stavebníctvu vraj štát nepraje

Veľké stavebné spoločnosti očakávajú, že stavebný sektor v tomto roku padne o 1,7 percenta. Bolo by to po prvý raz po takmer troch rokoch.

IDH v médiach  •  10.06.2016