BRATISLAVA, 11.2.2015 – Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH) navrhuje zrušiť vydávanie licencií prevádzkovateľom v diaľkovej autobusovej doprave.
„Vydávanie takýchto licencií zbytočne obmedzuje podnikanie v autobusovej doprave. Je tiež prekážkou k tomu, aby prevádzkovatelia mohli poskytovať kvalitnejšie a prirodzene lacnejšie služby pre cestujúcich. Zároveň vytvára predpoklady pre korupciu a likvidovanie konkurencie ešte pred jej vznikom,“ argumentuje riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.
Pri nedotovaných autobusových linkách, kde si prevádzkovateľ nenárokuje na dotáciu vo verejnom záujme z verejných rozpočtov, by mala existovať slobodná súťaž poskytovateľov diaľkovej autobusovej dopravy.
„V ďalšom kroku by mala nasledovať integrácia verejnej dopravy, kde by sa ušetrené finančné prostriedky presunuli na financovanie dotovaných spojov,“ navrhuje Ministerstvu dopravy SR Ondrej Matej.
Kontakt:
Inštitút pre dopravu a hospodárstvo
Ondrej Matej – riaditeľ
Základom prípravy Národného generelu dopravy bude celonárodný socio-demografický prieskum o dopravnom dopyte obyvateľov na základe podrobnýc...
IDH v médiach • 03.05.2016Diskusia v relácii Z prvej ruky na tému Efektivita slovenského mýtneho systému.
IDH v médiach • 02.12.2019Cestná infraštruktúra či nové vlaky tento rok získame vďaka dotáciám z EÚ.
IDH v médiach • 13.05.2019