Energie rok po. Viac politiky, systémové opatrenia nikde

Publikované dňa 20.10.2017

Od problému so zdražovaním energií na prelome rokov 2016/2017 už prebehol takmer rok. Jedinou zmenou, ktorú kauza priniesla, ak nepočítame koniec šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka, je ešte väčšia politizácia cenotvorby v energetike. Nedošlo totiž k žiadnym zásadným systémovým zmenám, len si vláda „prihrala“ vďaka zmenenej legislatíve viac právomocí. Pri menovaní šéfa ÚRSO vyšachovala z celého procesu prezidenta a do rozhodovania v rámci cenových konaní sa v rozpore so smernicami EÚ vrátilo ministerstvo hospodárstva.

Čísla z burzy nepustia…

Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa ÚRSO na čele s vždy poslušným Ľubomírom Jahnátkom popasuje so straníckou úlohou nedopustiť výraznejšie zdražovanie energií. Vývoj na burzách je totiž jednoznačný. Cena elektriny na rok 2018 medziročne zdražela z 28 na takmer 40 eur za MWh. Ide teda o približne 40 % nárast, ktorý by sa mal logicky prejaviť aj v koncových cenách tejto komodity.

Budúci rok však idú komunálne voľby, takže zdražovanie by bolo pre vládnu koalíciu nepríjemné. Môžeme preto očakávať, že regulátor výraznejší nárast cien nepripustí. K žiadnym systémovým zmenám, ktoré by pomohli nárast burzových cien kompenzovať, však vláda ani ÚRSO v tomto roku nepristúpili. Nezmenili sa vyhlášky, nedošlo k obmedzeniu podpory elektriny vyrábanej z dotovaného hnedého uhlia, zaspali aj plány na vznik energetického holdingu. Nič sa neurobilo s dlhom, ktorý vytvára drahý odkup elektriny z obnoviteľných zdrojov distribučnými spoločnosťami.

Energetický trh na Slovensku sa nikam neposunul, kauzu zdražovania energií sme nedokázali pretaviť do žiadnych pozitívnych zmien. Práve naopak, situácia sa ešte zhoršila. Regulačný úrad nielenže nezískal ani štipku nezávislosti, no je ešte pod väčšou kontrolou Smeru-SD než bol v minulosti.

… a Jahnátkovi to bude jedno

Môžeme preto očakávať, že ÚRSO aktuálny vývoj na komoditných burzách odignoruje. V praxi to môže vyzerať nasledovne: Dodávatelia energií predložia regulátorovi návrh nového cenového výmeru, ktorý vychádza z aktuálneho vývoja cien na burze. ÚRSO im ho vráti na prepracovanie. Burzy-neburzy, hlavne nech elektrina nezdražie.

Tento postup sa bude opakovať, až to jedna zo zúčastnených strán nevzdá. Vzhľadom na nastavenie súčasnej legislatívy však budú za kratší koniec ťahať zrejme dodávatelia energií, ktorí sa svojich práv domôžu iba ťažko.

Je totiž otázne, či sa najväčší hráči na trhu odvážia ísť do zásadného sporu so štátom. A to v situácii, keď je práve štát ich majoritným akcionárom. Preto Inštitút pre dopravu a hospodárstvo už začiatkom roka navrhoval, aby sa štátom spoluvlastnená distribúcia a predaj energií majetkovo oddelili. K tomu však, samozrejme, nedošlo. Štát by totiž prišiel o možnosť regulovať sám seba a tlačiť menšie energofirmy k stene.

Preto môžeme predpokladať, že ÚRSO svoju stranícku úlohu splní a občania dostanú svoju obvyklú dávku istôt. Čo už na tom, že trh bude deformovanejší, než bol kedykoľvek pred tým.

 

Ondrej Matej
predseda správnej rady neštátneho Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo

 

Komentár publikovaný v Hospodárskych novinách 20.10.2017
http://komentare.hnonline.sk/komentare/1047629-energie-rok-po-viac-politiky-systemove-opatrenia-nikde

Odporúčané články

Do Bratislavy prišiel nákladný vlak z Číny. Pozrite sa, ako vyzeral

Po viac ako roku dorazil na Slovensko prvý ucelený nákladný vlak z Číny. V nedeľu podvečer po 17 dňoch svojej cesty dorazil do nákladného p...

IDH v médiach  •  14.11.2017

Bez hospodárskej politiky máme chaos

Patríme medzi  centrá v automobilovom priemysle. Viac ako desaťročie sa naše  hospodárstvo orientuje na automobilový priemysel. Presne rovna...

IDH v médiach  •  06.03.2017

Národní dopravcovia: vlaky, lietadlá aj lode

Po národnom železničnom a národnom leteckom dopravcovi má vláda zámer vytvoriť aj národného vodného dopravcu.

IDH v médiach  •  20.09.2017