Keď premiér trhá daňový doklad

Publikované dňa 26.01.2017

Premiér Fico má prax v trhaní. V minulosti roztrhal štátny rozpočet. Tentoraz trhal faktúru, ktorá je daňovým dokladom a odporúča ľuďom neplatiť faktúry vystavené podľa nového cenového výmeru. Pravdepodobne zakladá tradíciu v trhaní. Keď je problém, tak namiesto jeho riešenia trhá dokumenty.

Fiasko zlacňovania
Pri štátnom rozpočte to bol ešte dobrý žart. Ale pri riadne vystavenej faktúre, ktorú sa patrí v stanovenom termíne uhradiť, zamrzne úsmev na tvári nejedného slušného človeka. Je len na zamyslenie, že prísediaci minister financií sa na tomto akte dobre zabáva. Zamrzne aj úsmev každého dodávateľa, ktorý na základe platných právnych noriem musí z vystavenej faktúry k 25.januáru podať daňové priznanie a odviesť daň z pridanej hodnoty.

V akom kocúrkove to žijeme, keď premiér bez zaváhania vysvetľuje v priamom prenose postup vyriešenia kauzy s rastom cien energií a 23. januára odporúča občanom Slovenska roztrhať vystavenú faktúru-daňový doklad, ktorú musí dodávateľ zúčtovať do 25. januára, podať daňové priznanie a odviesť štátu daň z pridanej hodnoty.

V rovnaký deň sa dodávateľ dozvie od predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Holjenčíka, aké pravidlá platia a to ešte so spätnou platnosťou od začiatku roka. Predpokladám, že takúto právnu neistotu a zmätok nemajú ani v Zimbabwe.

Nik si nedokáže predstaviť, ako podnikateľ pred daňovým úradom roztrhá zákon o DPH a daňové priznanie k DPH, len preto, aby nemusel v riadnom termíne odviesť DPH. Toto je jeden z príkladov slovenskej reality, keď podnikateľ musí dodržiavať zákon a politik nie. Pretože politik Fico môže všetko! Predpokladám, že ostane nezodpovedanou otázkou, prečo sa premiér tejto krajiny s dostatočným časovým predstihom nevenoval riešeniu problému rastúcich cien energií v roku 2017. Keď odborníci aj z prostredia Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo varovali, že avizované „zlacňovanie cien energií“ dopadne fiaskom. Poukazovali sme na to, že mnohí ľudia, ktorí uverili regulačnému úradu a tešia sa na zlacnenie elektriny, budú v konečnom dôsledku nepríjemne prekvapení.

Stabilne vysoké ceny
Pre premiéra a jeho PR tím bolo asi jednoduchšie chváliť sa billboardovou kampaňou  a prípadne presviedčať občanov o tom, že garantuje stabilné ceny energií. Treba už len dodať, že kvôli zbytočne vysokej tarife za prevádzkovanie systému a účelovými úpravami jej výšky z dielne ÚRSO, aj stabilne vysoké.

Len čas ukáže, čo premiér Fico roztrhá nabudúce. Či to bude diplom politického konkurenta alebo nepohodlného politológa, prípadne roztrhá ústavný zákon o dlhovej brzde, keď nenájde podporu pre svoj návrh medzi opozičnými kollárovcami alebo kotlebovcami. Možno si premiér ani neuvedomuje, že zakladá pochybnú tradíciu, ktorá môže pochovať akú takú politickú kultúru demokratického Slovenska. Len, aby sa nestalo, že pred jeho očami extrémisti „roztrhajú“ Ústavu našej krajiny.

 

Ondrej Matej
predseda správnej rady neštátneho Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo

 

Komentár publikovaný v Hospodárskych novinách 26.1.2017
http://komentare.hnonline.sk/komentare/897794-ked-premier-trha-danovy-doklad

Odporúčané články

Počiatek nesúhlasí s Kaliňákom. Kamióny v nedeľu ráno do dedín nepatria

Rezort vnútra tvrdí – zatiaľ je o akceptovaní či neakceptovaní pripomienky predčasné hovoriť. Pripomienkové konanie skončilo len v piatok...

IDH v médiach  •  20.07.2015

Most pri Brodskom je v havarijnom stave, odborníci radia mosty monitorovať

Stav hraničného mostu pri Brodskom je najhorším v celom okrese. V regióne však máme viacero, ktoré treba opraviť. Oboznámiť o ich stave by ...

IDH v médiach  •  15.03.2019

Iba štvrtina rýchlikov jazdí 160 km/h

Medzi Bratislavou a Žilinou mali už týždeň jazdiť rýchliky 160-kilometrovou rýchlosťou. Podľa údajov, ktoré má RTVS k dispozícii, však ...

IDH v médiach  •  18.12.2017