Bratislava, 4. júla 2018 – V agrosektore, tak ako v iných oblastiach národného hospodárstva na Slovensku, by sme mali zamerať našu pozornosť a kritiku na nepoctivých, neslušných a systém zneužívajúcich podnikateľov.
Súčasné podmienky v sektore nahrávajú subjektom, ktoré nepoctivým spôsobom využívajú dotácie poskytované či už štátom, alebo Európskym spoločenstvom a samotná produkcia pre nich nie je podnikateľsky zaujímavá. Práve cez takéto firmy a ich praktiky sa z oblasti, ktorá má svojou produkciou zabezpečiť jednu z najnákladnejších potrieb človeka – nasýtenie, stáva nehorázny biznis, ktorého výsledkom je plytvanie pôdou a potravinami.
Toto je problém, na ktorý by sme sa mali v spoločnosti zamerať a nezjednodušovať problematiku na kritiku veľkých agrofiriem a družstiev, ktoré automaticky považujeme za zlé a nepoctivé.
Veľké poľnohospodárske a potravinárske firmy totiž dokážu zabezpečiť hromadnou produkciou pokrytie základných potrieb trhu, pri relatívne nízkych výrobných nákladoch, teda aj trhom akceptovateľných cien konkurencieschopných so zahraničnými firmami. Ak si v súčasných podmienkach rozbijeme masovú produkciu lokálnych firiem, nahradí ju masová produkcia zo zahraničia.
Malí agropodnikatelia sa okrem doplnkovej produkcie pre požiadavky trhu môžu zamerať najmä na špecifické požiadavky trhu a na vybrané skupiny zákazníkov vyžadujúcich tradície a špecifickú kvalitu akou je napríklad bio produkcia.
Pre poctivých podnikateľov bez ohľadu na veľkosť ich podnikania potrebujeme vytvoriť v agrosektore štandardné a spravodlivé podnikateľské prostredie, kde bude fungovať poctivá súťaž a kde by vedľa seba žili v symbióze veľké lokálne agrofirmy (družstvá) a malí agropodnikatelia a zároveň je nevyhnutné identifikovať a eliminovať nekorektné, nečestné a pre spoločnosť škodlivé praktiky a subjekty, ktoré ich praktizujú
Tlačová správa spracovaná skupinou IDH pre hospodársku oblasť
Ing. Rastislav Cenký
riaditeľ inštitútu
Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, n.o.
Čajakova 18
Bratislava
811 05
Slovenská republika
e-mail: rastislav.cenky@idah.sk
mobil: +421 911 346 463
e- mail: office@idah.sk
web: https://www.idah.sk/
Ondrej Matej z Inštitútu dopravy a hospodárstva hovorí, že naše vlaky musia meškať viac než tie v Nemecku. „V Nemecku je trať zmodernizova...
IDH v médiach • 17.11.2013Predseda správnej rady IDH Ondrej Matej v rozhovore pre HN Televíziu pomenoval najväčšie problémy nielen v Bratislave. Spomína aj diaľnicu do ...
IDH v médiach • 25.05.2016Približne 40 percent automobilov na Slovensku má stočené kilometre. Ich predaj bude obmedzený.
IDH v médiach • 23.02.2016