Jozef Holjenčík sa stal pánom slovenskej energetiky vďaka „vhodne“ prepísanému zákonu

Publikované dňa 30.01.2017

Tlačová správa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo:

Jozef Holjenčík sa stal pánom slovenskej energetiky vďaka „vhodne“ prepísanému zákonu

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík  je takmer neobmedzeným pánom slovenskej energetiky. Kým nenarazí na premiéra Roberta Fica a jeho politické záujmy, na energetickom trhu sa hrá podľa nôt, ktoré napísal on. Jeho rukopis nesie aj zákon, ktorým sa riadi on sám, či úrad, ktorému šéfuje. Aj preto môže Jozef Holjenčík dlhé roky trh s energiami bez problémov ovládať. Na úrade totiž kontroluje sám seba a za svoje rozhodnutia de facto nenesie žiadnu zodpovednosť.
Jozef Holjenčík šéfoval ÚRSO už za prvej vlády Roberta Fica a už v tom období bol energetikmi považovaný za samozvaného vládcu celého trhu. K ohrozeniu jeho pozície došlo po nástupe  kabinetu Ivety Radičovej, kedy ministerstvo hospodárstva pripravilo nový balík energetických zákonov a v novembri ich schválila aj vláda. Holjenčík tieto zákony kritizoval, nepáčilo sa mu, že by úrad mal prísť o časť svojich právomocí. „Počnúc referentom na ministerstve hospodárstva, končiac pánom ministrom, môžem s istotou povedať, že ani jeden nepozná, ako funguje regulačný úrad, s akými problémami sa úrad borí,“ vyhlásil napríklad na konferencii Energofutura 2011. V tej dobe už bolo jasné, že Radičovej vláda čoskoro skončí, keďže ešte v októbri nezískala dôveru v parlamentnom hlasovaní spojenom s otázkou zriadenia eurovalu. Kvôli tomu už nový balík zákonov nestihol prejsť cez NR SR  a dostať sa do praxe.


Pod taktovkou vlády

Jozef Holjenčík situáciu využil vo svoj prospech. Podľa informácií zo zákulisia zákon prepísal. Faktom je, že na rokovanie vlády (tentoraz už Ficovej), sa dostal nový návrh zákona. A ten už vyzeral úplne inak než pôvodná verzia. Napríklad, zmenilo sa ustanovenie, že predsedu ÚRSO volí a odvoláva parlament. Ten kvôli tomu prišiel aj o možnosť šéfa úradu odvolať v situácii, kedy porušil svoju nezávislosť.
V novej verzii zákona už bolo, že predsedu ÚRSO menuje a odvoláva prezident na návrh vlády. Dostali sme sa tak do paradoxnej situácie, ktorej nezmyselnosť sa prejavila práve v januári tohto roku. Premiér Robert Fico zatlačil na Holjenčíka, aby zmenil rozhodnutia úradu, kvôli ktorým mala zdražieť elektrina a plyn. Holjenčík poslúchol. Podľa mnohých tým porušil svoju nezávislosť, no ak sa funkcie nevzdá sám, nič mu vlastne nehrozí. Je totiž iba ťažko predstaviteľné, že Robert Fico navrhne Holjenčíka odvolať za to, že ho poslúchol a práve tým porušil nezávislosť úradu.


Na dvoch stoličkách

Návrh zákona z obdobia Radičovej vlády počítal aj s tým, že predseda ÚRSO nemôže byť zároveň členom regulačnej rady úradu. V novej verzii zákona sa však už objavilo ustanovenie, že „predseda úradu je zároveň predsedom rady“. Niekto by mohol povedať, že je to dobrý nápad, ušetrí sa aspoň jedna zbytočná úradnícka funkcia. V skutočnosti však vďaka tomu Holjenčík kontroluje sám seba. Ak totiž ÚRSO pochybí a niekto sa voči jeho rozhodnutiu odvolá, o odvolaní rozhoduje rada s predsedom Jozefom Holjenčíkom a o pokute rozhoduje Jozef Holjenčík ako predseda celého ÚRSO.
Okrem toho, zmena zákona Holjenčíkovi zabezpečila, že môže úradu šéfovať ďalšie dve šesťročné funkčné obdobia. Situácia, do ktorej sa slovenská energetika dostala, tak pripomína obdobie, kedy si Štefan Harabin ako minister spravodlivosti sám sebe pripravil legislatívu pre obdobie šéfovania na Najvyššom súde SR a bol považovaný za pána slovenskej justície. Kým pri Harabinovi došlo k zvráteniu niektorých jeho rozhodnutí, u Holjenčíka to nehrozí. Neexistuje totiž nik, kto by to dokázal, kým je pán slovenskej energetiky vo svojej funkcii. Nik ho, s výnimkou súdu, nemôže postihnúť ani v prípade, ak by vo svojej funkcii skončil. Žiaden odvolací orgán voči ÚRSO totiž neexistuje.

 

Ing. Ondrej Matej
predseda správnej rady IDH

 

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, n.o.
Galvániho 7/D
Bratislava
821 04
Slovenská republika

tel.: 0903603285
e- mail: office@idah.sk
web: https://www.idah.sk/

Odporúčané články

Blokovanie dopravy je podľa analytika nešťastný spôsob nátlaku, ale požiadavky štrajkujúcich sú oprávnené

Riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Rastislav Cenký v súvislosti s obnovením protestu autodopravcov informoval, že UNAS je v...

IDH v médiach  •  29.01.2020

Taxify po regulácii zdražovať nechce, Uber zváži návrat

Od apríla budú platiť pre služby prísnejšie pravidlá.

IDH v médiach  •  12.03.2019

Kade stavať diaľnice a rýchlostné cesty

"Dnes aj bez dopravného generelu vieme, že prioritou sú medzinárodné koridory. A pri výstavbe dopravnej infraštruktúry sú prioritou tie aglo...

IDH v médiach  •  27.09.2017